Ta strona używa plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie

E-book o XX-leciu międzywojennym

12 / 11 / 2018



Choć XX-lecie międzywojenne to bardzo krótki okres w dziejach kultury, jest jednak bogaty w różnorakie kierunki artystyczne i filozoficzne. Oprócz pragmatyzmu i bergsonizmu rozwija się fenomenologia.

Jej głównym przedstawicielem jest Husserl, mistrz Edyty Stein, późniejszej s. Benedykty od Krzyża, kanonizowanej w 1998 roku przez papieża Jana Pawła II. Bardzo ciekawym filozofem jest Max Scheler, również fenomenolog, konwertyta z judaizmu, zafascynowany pięknem wiary katolickiej.

Rozwija się behawioryzm i psychoanaliza Freuda. Literatura obfituje w dziesiątki arcydzieł. Powstają powieści zupełnie nowatorskie w swej formie, wykorzystujące technikę „strumienia świadomości” (jak na przykład „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta), sagi rodzinne (wystarczy wspomnieć „Budenbrooków” Manna) i historyczne, jak nawiązująca do średniowiecza „Krystynę, córka Lavransa” (przedstawiająca jeden z najpiękniejszych portretów kobiecych w literaturze). Jest w tych utworach dużo prawdy o człowieku: jego wnętrzu, przeżyciach i wyborach (powieści Mauriaca, czy Steinbecka), jest też krytyka społeczeństwa amerykańskiego epoki jazzu w książkach Fitzgeralda. XX-lecie międzywojenne to również początki kina: najpierw niemego: z Chaplinem, Polą Negri, Rudolfem Valentino, a od 1927 roku – dźwiękowego ( „Śpiewak jazzbandu”). W moim e-booku piszę o tym, jak powstała „fabryka snów’, jakie były pierwsze filmy, jak się rozwijał przemysł filmowy. Ale poznacie też najważniejsze tendencje w muzyce tego okresu, poczytacie o malarzach. A na koniec: lekcje na podstawie powieści Kafki: „Proces”. Poznamy razem dosłowny i metaforyczny sens utworu, przyjrzymy się, jak wygląda świat przedstawiony, dowiemy się, co to jest powieść parabola. Zmierzymy się z pisaniem streszczenia i rozprawki. Moim założeniem było przybliżyć klimat epoki i uczyć pracy z tekstem, co będę kontynuować w kolejnych e-bookach. Ten pojawi się już niedługo.