Ta strona używa plików cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie

Agata Głażewska, Nie bój się poezji! Ćwiklice 2022, Iosephicum

20 / 06 / 2022Książka jest próbą pokazania wartości poezji, która w dzisiejszym świecie – zupełnie bezpodstawnie – odchodzi do lamusa.

Tymczasem stanowi ona wartość ponadczasową ze względu na to, iż jest mistrzowskim użyciem języka, rozwija wyobraźnię, pozwala wyrazić niewyrażalne, daje możliwość obcowania z tajemnicą. W publikacji „Nie bój się poezji!” piszę o tych i wielu innych zaletach obcowania z poetyckim słowem, powołując się nie tylko na własne przemyślenia, ale również na eseje Brodskiego oraz Barańczaka. Opisuję też doświadczenie rodzin, w których poezja zajmuje ważne miejsce, przedstawiam ludzi tworzących ją, między innymi panią Bożenę Boba- Dygę, która jako jedna z pierwszych osób po wojnie była edukowana w domu. W kolejnych rozdziałach poświęcam uwagę teorii literatury, niezbędnej do rozumienia tekstów poetyckich oraz poezji dla dzieci. Książka obfituje poza tym w ciekawe i ważne z mojego punktu widzenia utwory różnych poetów i poetek.